Troytec- ražotājs no Minhenes

[:LV]Atkal nācas braukt uz Minheni uz 1,5 nedēļu darba darīšanās. Lai izklaidētu sevi Minhenē brīvajā laikā, Google liku sameklēt vārdu salikumu Minhene un ligerads. Izradījās, ka Minhenē atrodas firma TROYTEC. Es viņus biju redzējis izstādē SPEZI, bet ne reizi nebiju ar viņiem runājis un nebiju izmēginājis viņu tehniku. Man viņi šķita pārāk tehniskiem, sportiskiem un nesasniedzamiem.

Nu ja jau braucu uz Minheni un viņi arī tur atrodas, izdomāju, ka vajag viņus apciemot. Ieliku adresi GPS un devos ceļā. Kad piebraucu, biju šokēts un nodomāju, ka droši vien nepareizu adresi ievadīju. Visapkārt privātmājas, neizlecošs pagalms, nekas neliecina par to, ka tur būtu ligeradi, izkārtnes nekādas nebija, nemaz nerunājot par norādēm. Nu ko, nodomāju, vienalga iešu pagalmā, ja jau esmu atbraucis. Paraustīju durvju rokturi. Skatos, zvana poga. Piezvanīju. Durvis atver jauns puisis, izbrīnīts. Jautāju viņam vai ir kāds mājās un vai te ir īstā vieta, kur izgatavo ligeradus. Izrādījās, ka tas esot viņš un tās esot īstā vieta. Puisis paaicināja man ienākt un uzjautaja cik daudz es zinot par uzņemumu un kādu tieši ligeradu es gribētu. Un es atbildēju, ka par viņiem esot maz dzirdejis, bet kas attiecas uz ligeradiem, tad visdzīzāk Low, tā ka vēlos, lai būtu ātrums 

Pēc tam jaunietis man pastāstīja īsumā par uzņēmumu un sarunas laikā pārgājām pie produkcijas. TROYTEC izgatavo 5 dažādus velosipēdu modeļus. 4 no viņiem tiek izgatavoti uz viena un tā paša ramja bāzes, un 5. modelis tiek izgatavots uz speciāli projektēta rāmja, kurš paredzēts, lai piedalītos sacensībās. Uz viena rāmja tiek izgatavots sakot no Low-reiseriem, beidzot ar High- reiseriem, pateicoties nomaināmajiem dropautiem kā priekšējiem, tā arī aizmugurējiem riteņiem. Attiecīgi arī priekšējā dakša mainās attiecīgi no 20. līdz 26., un drīz arī 28. izmēra riteņiem. Liekuma leņķis stūrei paliek visiem vienāds, un attiecīgi arī sēdekļa izliekums tāpat..

Sēdeklis neregulējas. Regulējas tikai attālums līdz pedāļiem 60 mm robežās. Priekš ļoti īsiem vai ļoti gariem cilvēkiem tiek izgatavoti speciāli sēdekļi. Kopumā sēdekļi ir ļoti ērti. Paliktnis galvai atrodas nepieciešamājā augstumā un pozīcijā. Parolona apildījums ir komfortabls, samērīgi mīksti, un nav sajūtamas savienojuma vietas. Neizdevās izjust to, vai materiāls ir pietiekami gaisu caurlaidīgs, jo pedāļus piestuma maksimāli tuvu, bet priekš manīm tik un tā bija nedaudz par tālu, tāpēc neizdevās piespiesties kā nākas. Kaut gan turēties līdzi smagajam kravas auto, kurš brauca man pa priekšu 45 km/h, izdevās. Kopumā braukt ar ātrumu līdz 30 km/h ir ļoti ērti. Neteiktu, ka gandrīz nemaz nav jāmin pedāļi, bet ripošana visnotaļ laba.
Tīri subjektīvi vērtējot, aptuveni 5 km/h ātrāks nekā Voyager un daļēji tas uz riepu rēķina- sliki, diski un aerodinamika. Tiek noslogotas nedaudz arī citas muskuļu grupas.

Ar tādu stūri es pirmo reizi brauc. Pajautāju jaunietim kāpēc tieši tāda un viņš atbildēja, ka ar tādu, pirmkārt, vieglāk esot braukt pēc pierastā velosipēda, otrkārt, viņš esot aerodinamiskāks, jo rokas ir izstieptas uz priekšu, un no priekšas pretestība ir tikai pret kulaku, un viņiem ta vislabāk patīkot. Braucot, stūres manevri bij aļoti strauji. Mazākā straujāka kustība ar stūri, ātri noveda pie ligerada sānslīdes. Kaut gan bija iespējams braukt arī bez stūres turēšanas ar rokām. Pietika ar to, ka turēju pirkstus viena mm attāluma no stūres visādam gadījumam. Liecoties ar ligeradu, stūre pati pagriežas liekšanās virzienā. Ļoti gribējās uzlikt plaukstas uz stūres, man bija nepierasti, nekomfortabli turēt stūri. Man labāk patīk, ja rokturi nav perpendikulāri. Bremžu rokturi ir labi. Nadaudz nepierasti ir pārslēgt ātrumus ar mazo pirkstiņu, bet tas visticamāk ir pieraduma lieta. Nekomfortabli bija braukt pa pilsētu, kad kāda asākā līkumā, stūres un bremžu rokturi atdūrās kājā. Bet, kā jaunietis man par to atbildēja, kāju vajagot atstāt lejā, un ļoti reti, kad es vēl strauji griezīšot stūri, un tas esot tīri prakse, un arī stūri varot noregulēt tā kā ir ērtāk. Atspiesties pret stūri ar visu svaru nav verts, jo, piemēram, kritiena laikā varbūt viņs arī vienkārši nesalieksies, bet no vadītāja svara varētu arī saliekties. Aiz stūres satverot, es ļoti viegli pacēlu ligeradu, lai varētu viņu apgriezt.

Atgriezīsimies atpakaļ pie jautājuma par to, kam ir paredzēts ligerads? Lai ar to ātri brauktu, bet ne lai sacenstos. Līdz šim bŗīdim biju parliecināts, ka Low-reisers ir labāks, bet jaunietis man paskaidroja, ka, ja jau rāmis viņiem esot vienāds, tad jebkurš- Low un High reisers atšķirsies tikai ar priekšējā riteņu augstumu. Bet lielāks ritenis ātrāk un vieglāk ripo, un to vislabāk apliecina braukšana pa sliktiem ceļu segumiem. Lieliem riteņiem vieglāka ir riteņu un riteņa gumijas izvēle. Tāpēc viņš man rekomendēja High reiseru. Pēc AZUB’a, uz kura sēžot es ar grūtībām varēju aizsniegt zemi, mani baidīja ligeradi ar lieliem riteņiem, un te es ar kā par brīnumu ieveroju, ka līdz zemei varu aizsniegies bez problēmām, pat vēl paliek „rezerve” .

Šķiet, ka sēdeklis High-reiserim pat ir zemāk, nekā manam Voyager. Pedāļu, attiecībā pret sedekli, ir zemāka, bet nav nekāda diskomforta aizsniegties līdz zemei, jo bija mazs attālums. Testa variantā braucamais bija bez piekares( amartizatori). Ļoti sliktus ceļus es neatradu, bija pāris vietās bruģēts ceļs, vai nelielas bedrītes, un aizmugurē piekare pat neprasījās. Viņu modeļos ligeradiem ir aizmugurējā piekare. Priekšā viņi neliek piekari, tā kā mīšanās laikā, dakšas amortizators svarstās, un tas viņiem napatīkot. Un, ja priekšējos amortizatorus savelkot, tad piekare nestrādājot, turklāt amortizējošā dakša ir platāka, līdz ar to esot tad mūžīgas problēmas ar ķēdi. Tomēr aizmugurējais amorztizators viņiem esot ļoti garš ar asi līdz pat zem jostavietas, kas daļēji palīdzot izlīdzināt arī sitienus no priekšas, pēc viņu teiktā.

Aizmugurē varot likt arī MTB 26` izmēra riteni un izmantot ligeru braukšanai arī pa sliktākiem ceļiem (vāciešu izpratnē ).
Viņiem piedāvajuma esot arī dubļinieki, bagāžnieks. Viņu izgatavotie ligeradi esot pilnībā izmantojami arī talakos ceļojumos, kā arī patstāvīgai braukāšanai pa pilsētu. Tajā pat laikā tie eot ļoti viegli un cieti rāmja izliekšanai, salīdzinot ar alumīnija rāmjiem.
Standarta ramja svars esot 10-11 kg, un tik smagi viņi esot, lai braukšanas laikā ritenis nelēkātu pa ceļu, minoties, tāpēc uzmanība tiekot pievērsta, lai enerģija mīšanas laikā netiktu tērēta rāmja virzībai, bet gan lai ātrāk virzītos uz priekšu. Modelis, kas paredzēts sacensībām, sver aptuveni 7 kg. Priekšējās dakšas viņi izgatavojot paši, nu kā paši- visticamāk veic rasējumus, un pasūta no karbona kā visus savus rāmjus.

Nu ko tur vēl piebilst, nebija specifiska karbona skaņas no ligerada. Kad es braucu pa apli ar šosejas riepām, tur no nedaudziem vienkārši tik stiprs un specifisks troksnis nāk, bet šim ligeradam tā nav.
Viņu ligeradi izjaucas un tos var ielikt čemodānā pārvadāšanai, ļoti aktuāli izmantojot aviopakalpojumus, kas var būt aktuāli Sergejam pēdējo notikumu gaismā. Cenas es pat negribēju prasīt, bet pēc tam laipnības pēc paprasīju: par ligeradu nāksies atdot 4000-5000 eiro, atkarībā no aprīkojuma un modeļa.
Pajautāju, cik viņiem interesanti būtu atbraukt uz Latviju, lai piedalītos sacensībās, uz ko man puisis atbildēja, ka pats viņš nepiedalās sacensībās. Viņiem esot viens braucējs, bet viņš dzīvojot Vācijas ziemeļos. Viņš esot gandrīz ieguvis visas zvaigznes „Leer” sacensībās. Sprintā it kā zaudējis 0,006 sekundes, un tas viņam bijis „mega” zaudējums. Pajautāja, lai atsūtam viņiem informāciju angļu valodā par iespējamajām sacensībām Latvijā un tad viņu braucējs izskatīs iespēju piedalīties. Ja būs brīvs tajā laikā, tad ļoti iespējams, ka brauks, lai piedlītos. Pamēģināšu viņu pierunāt piedalīties nākošajā gadā „Odesas 100”.
[:Ru]troytec_bentlv1
И так, опять по работе пришлось мне посетить Мюнхен на 1.5 недели. Да бы развлечь себя в свободное время, дал Гуглу задание найти словосочетание Мюнхен и лигерад. Оказалось, что в Мюнхене находиться фирма TROYTEC. Я их видел на выставке SPEZI, но никогда не общался и не пробавал их технику. Мне они казались, чем то заоблачным, спортивным и недостижимым.
troytec_bentlv5
Ну раз они в Мюнхене – дай, думаю, навещу эту крутую фирму. Забил адрес в GPS и поехал. Подъехал и был в шоке, думал, что ввел не правильны адрес. Частные дома, невзрачный дворик, ничего не свидетельствует о лигерадах, вывески толковой нет, не говоря уж об указателях. Да, думаю, пофигу, нагло захожу во двор, дергаю дверь – закрыто (подумал Штирлиц). Звонок есть ( ну что я зря приехал), звоню. Открывает удивленный парнишка. Начинаю его спрашивать есть ли кто дома и здесь ли делают лигерады,? Да, это он и это здесь. Парнишка приглашает меня внутрь и спрашивает на сколько я информирован о их фирме и какой лигер мне нужен? Я говорю что о них знаю мало а лигер, скорее всго ЛОУ так как хочу скорости.
Далее парнишка расказывает вкратце о фирме и переходит к продукции.TROYTEC делает 5 моделей. 4 из них на одной и той же раме, а 5-ый, спец проект для соревнований, имеет свою раму. На одной раме они делают от ЛОУ- рейсера до ХАЙ- рейсера благодаря сменным дропаутам как для заднего колеса так и для переднего, передняя вилка так же менятся от 20 до 26 и скоро до 28 колеса. Угол наклона рулевой посему остается у всех одинаковый и соответственно наклон сидения тоже.
Сидение без регулировок. Регулируется только длина до каратки в пределах 60мм. Для очень длинных или очень коротких людей они делают спец сидения. В целом сидение и посадка очень удобные. Подголовник там где надо. Их паролоновые кубики вполне комфортные. Вмеру мягкие. Дискомфорта от промежутков между кубиками не ощущалось. Испытать на вентилируемость не получилось, так как каретку придвинули максимально близко, но для меня все равно было чуть далековато, поэтому нажать как следут не получилось. Хотя за выехавшей передо мной фурой смог продержаться до 45 км/ч. Вообше 30 км/ч держать было вполне комфортно. Не скажу что прям не крутя педали, но накат вполне хороший. Чисто субъективно может быть на 5 км/ч быстрее чем Вояджер. Частично за счет покрышек – сликов, колес и лучшей обтекаемости. Работают немного другие группы мышц.
troytec_bentlv6
С таким рулем я впервые ездил. Я спросил почему именно такой? Мне сказали, что с таким, во первых проще людям учиться после обычного велосипеда, во вторых он более аэродинамичен, так руки вытянуты вперед и передняя площадь сопротивления, только кулак, и последнее – так им больше нравиться. При езде реакция руля была очень резкая. Малейшее резкое движение рулем сразу приводило к рывку лигерада. Хотя, можно было ехать почти без рук, достаточно было держать пальцы на милиметровом расстоянии от руля на всякий случай. При наклоне лигерада руль послушно сам поворачивался в сторону наклона. Очень хотелось положить ладони сверху на руль, мне немного не привычно, не комфортно было держать руль, мне комфортнее перпендикулярные ручки. Тормозные ручки – ок, немного не привычно переключать скорости запястьем и мизинцами, но это скорее дело привычки. Не комфортно было по городу когда при резком повороте, ручки руля и тормозные ручки уперались в ляжку. На что, мне парнишка объяснил, что ногу надо оставлять внизу, очень редко, когда я буду поворачивать так резко и это дело привычки, и могут рули настроить как мне хочется. Облакачиваться на руль всем весом – точно не стоит, от падения он может и не согнется, а вот от веса водителя – запросто. За руль я спокойно поднял лигерад для разворота на месте, этого руль не заметил.
Вернемся немного назад, к вопросу о том, для каких целей мне нужен лигерад? Для скорости, но не для гонок. До сего момента я был уверен, что ЛОУ- рейсер лучше, но парнишка объяснил мне так, что раз рама одинаковая, то лобовое сопративление ЛОУ и ХАЙ будет отличаться только на разницу в высоте переднего колеса. Зато большое колесо лучше катит, особенно это чувствуется на плохой дороге. Для больших колес, проще с выбором колес и покрышек. Поэтому он мне рекомендовал ХАЙ- рейсер. После AZUBа, где я с трудом дотянулся до земли, меня как-то пугали большеколесые лигерады, здесь же я с удивлением заметил что до земли достаю без проблем, да еще и с запасом. Похоже что сидение на их ХАЙ- рейсере даже ниже чем на моем Вояджере. Каретка относительно сидения соответственно выше, но никакого дискомфорта по отношению к земле, все равно не высоко. Шатуны не косаются колеса даже в самом ближнем положении каретки.
Тестовый аппарат был без подвески. Особо плохих дорог я не нашел, было пару мест с брусчаткой и парочка ямочек, назад. подвеска даже не просилась, зад не било и не отдавало в спину, толи рама пружинила, толи 28 колесо работало, не знаю. Зато Перед реально било чуть ли с педалей ноги не соскакивали. В их модельном ряду есть лигерад с задней подвеской. Передную подвеску они не ставят так как говорят, что при педалировании из-за вращения педалей перед с подвеской ходит вверх-вниз и это им не нравиться, а если передние амортизаторы затянуть – то подвеска не работает, да еще с амо-вилкой и колесо отодвигается от рамы что некрасиво, да и амо-вилка шире и автоматически проблемы с цепью, вообщем они не делают с передней подвеской. Зато задний маятник у них очень длинный с осью аж под поясницей, что частично сглаживает и переднии удары по их словам.
Назад можно ставить МТБ 26 колесо и использовать лигерад для езды по плохим (в немецком понимании) дорогам. Вообще у них есть в предложении и брызговики, и багажник, и баулы. Их лигерады вполне пригодны для использования в дальних путешевствиях и для постоянной езды по городу, опять же с их слов. Но при этом довольно легкие и жесткие на изгиб рамы по сравнению с алюминевыми..
Вес для стандартного лигерада порядка 10-11 кг. Такие тяжелые они для того чтобы рама не играла при педалировании, этому они уделяют особое внимание, чтобы энергия шла на дорогу а не в раму. Гоночная модель у них весит порядка 7 кг. Передние вилки они делают сами, ну как сами, скорее всего заказывают на карбоновой фабрике по своим чертежам как и все рамы. Навеска Ультегра или 105, ставят и Айс по заказу, но он со мной согласился, что Айс не даст прироста скорости.
Цепь проходит довольно близко от вилки и колеса. При острых углах поворота скорее всего будет уператься, но я этого не заметил.
Они используют местами специальный передний тормоз Компаньела с выходом тросика в бок для пердней вилки. Вообще они стараются перейти на дисковые тормоза, механические, ББ7 вроде он говорл, очень ими довольны, как работой, так и возможностями настройки.
Ну что еще добавить, не было специфического карбонового звука от лигерада, я когда по кольцу гонял с шоссерами, там от некоторых карбоновых шоссеров просто настолько сильный и специфичный шум исходит, а от этого лигерада – нет.
Их лигерады разбираются и складываются в чемодан для перевозки, особенно актуально для авиа перевозок, что может быть актуально для Сергея в свете последних событий.
Цены, я даже не хотел спрашивать, но потом из вежливости поинтересовался: 4000 – 5000 Евро придется отдать за лигер в зависимости от снаряжения и модели.
Спросил у них на сколько им было бы интересно приехать на соревнования в Латвию, на что мне парнишка ответил, что сам он не гонщик, у них есть один гонщик но он живет на севере Германии и только что почти выиграл все заезды в Leer, вроде как в спринте проиграл 0.006 сек кому-то, что было «мега» обидно для него. Попросили прислать им информацию на английском о возможных гонках в Латвии и тогда их гонщик рассмотрит возможность участия, если будет свободен в то время, то вполне вероятно, что приедет поучаствовать. Попробую его и на Одесскую 100 заманить на следующий год.
[:]